Ordu Bursa Otobüs Bileti

Ordu Bursa Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları, Ucuz Bilet Fiyatları ve Ordu’dan Bursa’ya Giden Otobüs Firmaları Bir Tık Ötede!

Muradiye (2. Murad) Camisi: Muradiye semtindedir. 1447 yılında II. Murad tarafından yaptırılmıştır. Kapı üzerindeki yazıtta bu husus belirtilmiştir. Selçuklu mimarisinin ilerlemiş bir şekli olan Bursa tipi camilerin bir örneğidir. 1855 yılı yer sarsıntısında minareleri yıkılmış ve cami zarar görmüştür. 1855 yılında Fransız mimarı Pervilee, 1955 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından esaslı birer onarım yapılmıştır.
Son cemaat yeri dördü dört köşeli, ikisi yuvarlak mermer sütunlar üzerine beş kubbe ile örtülüdür. Duvarları taş ve tuğla karışımıdır, iki taraftaki tek şerefeli iki minare tuğladan yapılmıştır. Çinilerle süslenmiş bir revaklı tavanla örtülü olan giriş kısmında tahta kapının sol kanadında sülüs yazı ile «Neccina Mimanehaf», sağ kanadında sülüs yazı ile «ya Hafiy-yel-eltaf»; Kufi yazı ile de «Ya hayya Kayyumya ze» yazılıdır. Yedi pencereli sekizgen kasnağa oturan bitişik iki büyük kubbe ile ortadaki kubbenin iki yanında birer ufak kubbe camiyi örtmektedir. Planı ters T şeklindedir. Pencere üstlerine kadar duvarlarını kaplayan renkli çiniler Mecnun Mehmet Ustanın eseridir. Altı merdivenli ikinci salonun mimberi ile kubbe içleri renkli süslemelerle bezenmiştir.
Caminin sağ yanında 1951 yılında restore edilerek Verem Dispanseri haline çevrilen 14 odalı medresesi, caminin bahçesinde Muradiye Türbesi adı ile tanınan 13 türbe ile mezar taşları, medrese karşısında XVIII. yüzyıl evi (müze halinde) ve divan şairi Bursalı Veledi Ahmet Paşa (Öl. 1497)’ nın altı köşeli kubbeli ve mermer kapılı türbesi bulunmaktadır.

Ordu Bursa otobüs bileti alımlarınızda www.tikobilet.com sitemizi tercih ettiğinizde en ucuz Ordu Bursa otobüs seferleri ayağınıza gelmiş olacak. Böylece hem Ordu’dan Bursa’ya giden otobüs firmaları bilgilerine ulaşabilir hem de bütçeniz için en uygun Ordu Bursa otobüs bileti fiyatları ile en ekonomik şekilde Bursa’ya yolculuk yapabilirsiniz.

Popüler Ordu Bursa Seferleri
Ordu Bursa Otobüs Firmaları