Osmaniye Antalya Otobüs Bileti

Osmaniye Antalya Otobüs Bileti

Osmaniye Antalya otobüs bileti fiyatları hakkında tam bilgi için arama kutusunu kullanınız.

MEZAR ANITLARI: YAZITLI MEZAR ANITI: Ksanthos’un en önemli anıtlarından biridir. Anıt Roma agorasının kuzey portiki arkasında büyük bir kaide üzerine yapılmıştır. 4,04 m yüksekliğindedir. Dört yüzünde günümüze dek ele geçen en uzun Likya yazıtı yer almaktadır. Yazıttan, anıtın IÖ V. yy sonlarında Kherei adlı bir Likya kralının savaş ve zaferleri anısına dikildiği anlaşılmaktadır. Bu kral, o dönem sikkelerinin üzerindeki kabartmalarda da görülmektedir. Yazıtlı mezar anıtında kabartmalı kaplama taşlarıyla örtülü bir lahit vardır. Bu taşların bir bölümü Londra Müzesi’nde, bir bölümü de İstanbul Arkeoloji Müzesi’ndedir. Kabartmalarda, kralın düşmanlarım yenişi canlandırılmıştır.

HARPİLER MEZAR A NITI: Bu anıtın mermer kabartmaları 1842’de Londra’ya götürülmüş, 2017 onarını sırasında yerlerine çimentodan mulajları konmuştur. Anıtın yüksekliği yaklaşık 8,5 m’dir. Üzerinde kimin yapındığını açıklayan bir yazıt yok ır. British Museum’a götürülen oyma parça kaldırılırken, lahit hasara uğramıştır. Subasmanın dört yüzündeki savaş sahnesiyle Pers satrabınca yaptırılan kabul töreni sahneleri de alınmıştır. IV. yy ortalarında, Büyük İskender döneminden önce, gelişen üslubun en iyi örneğini Payava Lahdi süslemeleri oluşturur.

Osmaniye Antalya Otobüs Bileti Fiyatları

Mehmed Paşa Camii: Kalekapısı semtindedir. Yivli Minare’nin doğusuna düşer. Önce Silahtar, sonra Karaman Beylerbeyi olan Tekeli Mehmed Paşa yaptırmıştır. Yazıtı olmadığı için ne zaman yapıldığı bilinememektedir. Tekeli Mehmed Paşa 1593’te Beylerbeyi olduğuna göre, 1593-1607 arasında yapılmış olmalıdır. 25 m x 25 m boyutlarında, kare planlı bir yapıdır. Duvarlar küfeki taşındandır. Üç kapısı vardır, son cemaat yeri görünümünde olan üç kubbeli mekân caminin içine alınmıştır. Taştan, tek şerefeli minaresi kuzeybatı köşesindedir. Caminin son cemaat yerinde, iki pencere alınlığı çiniyle bezenmiştir. 1866 ve 1926’da iki kez onarım görmüştür.

Osmaniye’den Antalya’ya giden otobüs firmalarının otobüs biletleri listesi için sorgulama yapmanız yeterli.

Popüler Osmaniye Antalya Seferleri
Osmaniye Antalya Otobüs Firmaları