Osmaniye İstanbul Otobüs Bileti

Osmaniye İstanbul Otobüs Bileti

Osmaniye İstanbul otobüs bileti fiyatları ve Osmaniye İstanbul otobüs seferleri ve saatleri için tikobilet.com sitemizde arama yapabilirsiniz.

Üniversitedeki öğrencilerimin, eşimin dostumun ve tanıdıklarımın İstanbul’u gezme konusunda bana sordukları ilk soru hemen hemen hep aynı oluyor: Nereden başlayalım? Bunun için, düzce İstanbul konusunda değindim şekilde, önceden bir “güzergah tespiti” yapmak doğru bir yaklaşım olacaktır. Tabii ki Galata bölgesinden başlayıp ertesi gün Üsküdar tarafına geçmek, sonra bir Boğaziçi vapuruna atlayıp değişik iskelelerde inerek o semtleri dolaşmak, bir başka gün aniden kendini Balat’ta, Fener’ de, Eyüp’te, Aksaray’ da bulmak bir tercih meselesidir. Ama bu aşamada yine de derim ki, bilinçli bir şekilde ve sevgi dolu bir yürekle dolaşmak, “amatör” gezginliğin profesyonel” tarafıdır. Haydi bakalım o halde, ilk rotanız “Tarihi Yarı­ mada” olsun!..

Osmaniye İstanbul otobüs bileti fiyatları

Bu kadim bölgeyi seçmenizin pek çok nedeni ve faydası var kuşkusuz. Yaklaşık 16 kilometrekarelik alanıyla Tarihi Yarımada görece büyük bir arazi sayılmaz. Buraya her türlü vasıtayla, her yerden ulaşabilmek mümkündür. Yüzlerce kişi alabilen hızlı tramvay Yarımada’ya Galata Köprüsü üzerinden geçip Eminönü meydanından girer ve Sirkeci, Gülhane Parkı, Sultanahmet, Çemberlitaş, Beyazıt, Laleli, Aksaray, Fındıkzade ve Topkapı güzergahlarından ilerleyerek, noktadan sonra sur dışına çıkarak Zeytinburnu sınırlarına ulaşır. Yarımada’nın Roma ve Osmanlı medeniyetlerine, hatta tarih dönemlere ait olup mutlaka görülmesi gereken en önemli eserleri semtleri, büyük ölçüde bu tramvay hattı üzerinde bulunur. Gerçekten “küçük” bir yarımada olan ve “büyük” bir önem taşıyan bu alan Osmanlı devrinde “payitaht” arazisiydi ve İstanbul’un tamamını oluşturan dört kadılık bölgesinin ( İstanbul Yarımadası, Galata, Üsküdar) en başta geleni idi. Bu nedenle de “Dersaadet ve Bil.id-Selase” (İstanbul ve üç belde) olarak ismi en başta belirtilmişti. Yarımada’ ya girmek için kullanabileceğiniz diğer toplu taşıma metrobüs güzergahıdır. Bu araçlara binip Haliç Köprüsü’ nü geçtikten sonra (ya da ters taraftan gelindiğinde Haliç köprüsünden Ayvansaray durağında inerseniz merdivenleri takip ederek batıdan Yarımada’ ya girersiniz. Bir sonraki durak ise Edirnekapısı’ dır. Burada inip Habipler tarafından gelen otobüs, minibüs ve hızlı tramvaya binerek surlardan Yarımada’ya kolaylıkla varırsınız. Daha sonraki Topkapı Zeytinburnu istasyonları için de bu yöntemler geçerlidir. Buralardan da hızlı tramvaya atlayıp Yarımada’yı boydan boya kat ederek Eminönü’ ne kadar rahatça gelmek mümkündür. Gezilerinizde Yarımada’nın güneyine ve kuzeyine yönelmek için belediye otobüslerini kullanmak en akıllıca iştir. Ya lnız Eminönü, Sultanahmet, Beyazıt, daha güneyde Kadırga ve Nişanca semtleri için, Yarımada’nın Topkapı Sarayı ile Beyazıt arasındaki güzergahlarında hızlı tramvay hattı dışında toplu ulaşım yok gibidir. Dert etmeyin! Buralarda her yer zaten yürümeniz için sizleri bekliyor.

 Osmaniye’den İstanbul’a giden otobüs firmaları bileti fiyatlarını tikobilet.com ile sorgulayınız.

Popüler Osmaniye İstanbul Seferleri
Osmaniye İstanbul Otobüs Firmaları