Rize Bursa Otobüs Bileti

Rize Bursa Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları, Ucuz Bilet Fiyatları ve Rize’den Bursa’ya Giden Otobüs Firmaları Bir Tık Ötede!

Karıştıran Süleyman Paşa Türbesi: Muradiye türbeleri ile karşı karşıya olup Kaplıca Caddesindedir. 1949 yılında onarılmıştır. içerisinde sadece İstanbul’un ilk Vali ve Belediye Başkanı Karıştıran Süleyman maşanın taş mezarı bulunmaktadır. Dört köşeli olup duvarları taş ve tuğla karışımıdır. Her yüzünde ikişer pencere bulunmaktadır. Bir kubbe ile örtülüdür.

1. Murad Türbesi: Çekirge’de Hüdavendigâr Camisi karşısındadır. Yıldırım Bayezıd tarafından yaptırılmıştır. 1855 yılı yer sarsıntısından sonraki onarımlarla bugünkü şeklini almıştır.
İçersinde 8 sanduka bulunmaktadır. Sol baştaki sanduka Edirne’de Döğenciler Köyünde Koyun Musa adlı bir asker tarafından öldürülen ve Yıldırım Bayezıd’ m oğlu olan Emir Süleyman (1377-1410)’a, ikinci ve ortadaki mermer üzerine pirinç parmaklıkla çevrili sanduka 27 Ağustos 1389 tarihinde Kosova Savaşında Sırp Kralının damadı Miloş Kabiloviç tarafından hançerle şehit edilen I. Murad (1326- 1389)’a, sağındaki üçüncü sanduka Edirne’de Musa Çelebi tarafından öldürülen Emir Süleyman’ın oğlu Orhan Çelebi (1395-1429) ’ye, sağdaki beş sandukanın en gerisindeki tek sanduka Yıldırım Bayezıd’ın taht kavgası nedeniyle Kosova’da boğdurttuğu kardeşi Yakup Çelebi (1364- 1389)’ye, bunun «o! önündeki sanduka II. Bayezıd’m oğlu Mehmed (1476-1504)’e ve diğer sandukalar üç kadına aittir .
Türbe dört köşeli olup kubbesi, içerde bulunan ve mermere benzeyen sekiz sütuna dayanmaktadır. Bu sütunların başlıkları Bizans eserlerine benzetilmiştir. Dokuz pencereli, iki mihraplı ve iç duvarları az işlemelidir. Giriş kapısının solunda hicri 1280 (miladi 1863) tarihli II. Abdülhamid’in Kilercibaşısı Asin Hanımın mezarı, kapının sağında Çekirge Sultan’ın mezarı ve diğer iki mezar bulunmaktadır.

Rize Bursa otobüs bileti alımlarınızda www.tikobilet.com sitemizi tercih ettiğinizde en ucuz Rize Bursa otobüs seferleri ayağınıza gelmiş olacak. Böylece hem Rize’den Bursa’ya giden otobüs firmaları bilgilerine ulaşabilir hem de bütçeniz için en uygun Rize Bursa otobüs bileti fiyatları ile en ekonomik şekilde Bursa’ya yolculuk yapabilirsiniz.

Popüler Rize Bursa Seferleri
Rize Bursa Otobüs Firmaları