Siirt Bursa Otobüs Bileti

Siirt Bursa Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları, Ucuz Bilet Fiyatları ve Siirt’ten Bursa’ya Giden Otobüs Firmaları Bir Tık Ötede!

GÜLRUH SULTAN TÜRBESİ: Muradiye Camisi bahçesindeki onuncu türbedir. İçersinde dört taş sanduka bulunmaktadır. Sağ başta II. Bayezıd’ın eşi ve Alemşah’ın annesi Gülruh Sultan (Öl. 1502) ile solunda kızı Kemer Sultan sandukaları yer almıştır. Sol başta Ferahşah ve sağında Aynişah Sultan sandukaları sıralanmıştır.
Bu son iki sandukadaki isimler Şirin Hatun Türbesinde de yanlışlıkla bulunmaktadır.
Duvarları taş ve tuğla sıralıdır. Dört-köşeli türbeyi sekizgen kasnağa oturan bir kubbe örter. Kapı ve pencere kenarlan mermerdir. İçersi az süslemelidir. Solda mihrabı vardır.
GÜLŞAH HATUN TÜRBESİ: Muradiye Camisinin bahçesindeki altıncı türbedir. İçersinde önde Fatih Mehmed’ in eşi ve Şehzade Mustafa’mn annesi Gül- şah Hatun (Öl. 1486) ile arkada II. Ba- yezıd’ın oğlu Ali’ye ait iki mermer sanduka bulunmaktadır.
Duvarları taş ve tuğla karışımıdır. Dört köşeli olan türbeyi sekizgen yüksek bir kasnağa oturan bir kubbe örter. Kapı etrafı mermerdir. İçi sade yapılışlıdır.
HAMZA BEY CAMİSİ: Muradiye’nin batısında ve Hamza Bey Caddesindedir. İzmir Fatihi Hamza Bey tarafından 1477 yılında mescit olarak yaptırılmıştır. II. Murad Camisinin bir modelidir. 1615 yılında minaresi eklenmiştir. 1855 yılı yer sarsıntısında zarar görmüş ise de 1873 yılında onarılmıştır.
Duvarları taş ve tuğla karışımıdır. Plam ters T şeklindedir. Solda tek şerefeli tuğladan minaresi vardır. Son cemaat yeri köşeli kalın altı sütun üzerine örtülüdür. Kapısı üzerindeki onarım yazıtı hicri 1290 (miladi 1873) tarihlidir. İki sıra pencerelidir. Sekizgen, yüksek kasnaklara oturan iki büyük kubbe ve yanlarda daha basık olan 6 m. çaplı iki kubbe ile örtülüdür.
Caminin sağ önünde Hamza Bey, sağ bitişiğinde eşi ve kızlarına ait ve karşıda torunu Damat Kara Mustafa Paşa (Öl. 1482)’ya ait üç türbe bulunmaktadır.

Siirt Bursa otobüs bileti alımlarınızda www.tikobilet.com sitemizi tercih ettiğinizde en ucuz Siirt Bursa otobüs seferleri ayağınıza gelmiş olacak. Böylece hem Siirt’ten Bursa’ya giden otobüs firmaları bilgilerine ulaşabilir hem de bütçeniz için en uygun Siirt Bursa otobüs bileti fiyatları ile en ekonomik şekilde Bursa’ya yolculuk yapabilirsiniz.

Popüler Siirt Bursa Seferleri
Siirt Bursa Otobüs Firmaları