Şırnak İstanbul Otobüs Bileti

Şırnak İstanbul otobüs bileti fiyatları ve Şırnak İstanbul otobüs seferleri ve saatleri için tikobilet.com sitemizde arama yapabilirsiniz.

Atikali neresi? Atik, yani “eski” Ali Paşa, 1 6. yüzyıl başlarında yaşamış ve Sultan il. Beyazıt’ a vezirlik etmiş çok önemli bir Osmanlı devlet adamıdır. Bu kadim semtte yaptırdığı camiden dolayı Edirnekapısı ile Fatih Camisi arasında ve Fevzipaşa Bulvarı’mn kuzeyinde kalan semt 95 bu isimle tanınıyor. Onun zamanında ise buraya daha çok, caminin bahçesinde bulunan kuyudan dolayı Zincirlikuyu derlerdi. Cami caddenin tam kıyısındadır. Çok kubbeli “ulu cami” üslubundaki iki İstanbul camisinden biridir (diğeri Piyale Paşa Camisi’dir). Hemen yanı başında ise son devirlerin çok ünlü hattatı Mustafa Rakım Efendi’nin türbesini göreceksiniz. Buraların tarih kokan havasını iyice içinize çekmeye çalışın. Türbenin çok yakınında ve girişi Fevzipaşa Caddesi’ne bakan, Kanuni’nin sadrazamı Semiz Ali Paşa’nın Mimar Sinan’a yaptırdığı, şimdilerde bir sağlık kurumu olarak değerlendirilen bir medrese var. Çok önemli bir eserdir, avlusunda biraz zaman harcamanızı öneririm. Buradan itibaren takip edeceğiniz güzergah Nişanca Caddesi ve geri dönerek sapacağınız Saray Ağası Caddesi olacak. Daha sonra da, esası bir Roma açık su sarnıcı (Aetios) olan şimdiki Karagümrük stadının çevresinden yokuş aşağıya, eski Dervişali, Hamami Muhiddin ve Draman mahallelerinden geçip Fener-Balat içlerine varacaksınız, rotanız budur.

Şırnak İstanbul otobüs bileti fiyatları

Metrobüsü kullanıp Edirnekapısı istasyonunda inerek yahut da Eminönü, Unkapanı, Saraçhane, Fatih güzergahını takip ederek Edirnekapısı durağına kadar gelen toplu taşıma araçlarından faydalanarak ulaştığınız Atikali’ de, Fevzipaşa Bulvarı üzerinde inip yukarıda değindiğim eserlere ulaşacaksınız. Evet, şimdi Hasan Fehmi Paşa Caddesi’ ne, sonra da bunun doğudan devamı olan Nişanca Caddesi’ne sapın. Batıda, haremin kadın efendilerinden biri olan Saliha Kadın’ın 1584’te yaptırdığı ve bulunduğu sokakla aynı adı taşıyan Canfeda Hatun Camisi’ni ve Nureddin Cerrahi Dergahı’nı görün. Bu dergah bir 18. yüzyıl eseridir. Sonra doğuya doğru ilerleyin ve yıkık dökük vaziyette duran Kaba Halil Efendi Medresesi’ni, bunun az gerisindeki Üçbaş Hamza Camisi’ni -ki Mimar Sinan’m ilk eserlerindendir- köşeyi tutan Keskin Dede haziresini, bunun karşı çaprazında yine bir Sinan başyapıtı olan Nişancı Mehmed Paşa Külliyesi’ni ziyaret edin. Sinan bu külliyeyi ölümünden bir yıl önce, 1587′ de tamamlamıştı. Yol tarafında paşanın güzel bir türbesi durur. Sokaktaki ahşap evleri, mermer çeşmeyi, Keskin Dede mezarlığını ve yolun beri tarafındaki camiyi aynı kadraja sığdırın . . . İşte, zamanın ötesindeki bir tarih sayfası!.. Dolaştığınız bu havali eski İstanbul’ da medrese ve camilerinin en yoğun biçimde sıralandığı güzergahtı. Pek çok şey yok olup gitmesine karşın eskiliği bugün dahi cazip olan bir bölgedir bu çevre. Bu nedenle iyice içinize sindire sindire gezin bu muhitleri, çok seveceksiniz. Tabii olumsuz pek çok görüntüyle de karşılaşacağınızı unutmayın. Örneğin, asfalt zeminler, çirkin beton yapılar ve her yerde olduğu gibi, çok miktarda araç.

Şırnak’dan İstanbul’a giden otobüs firmaları bilet fiyatlarını tikobilet.com ile sorgulayınız.

Popüler Şırnak İstanbul Seferleri
Şırnak İstanbul Otobüs Firmaları