Tekirdağ Amasya Otobüs Bileti

Tekirdağ Amasya otobüs bileti fiyatları ve Tekirdağ Amasya otobüs seferleri ve saatleri için tikobilet.com sitemizde arama yapabilirsiniz.
ÇELEBİ MEHMET (MEDRESE ÖNÜ) CAMİİ : Cumhuriyet Caddesi ile Camii Cedit Mahallesinde, aynı addaki medresenin yanında bulunan cami 830 H. (1411) de Çelebi Mehmed’in oğlu ve Fatih Sultan Mehmed’in babası, Sultan II. Murat tarafından yaptırılmıştır. Uzunca bir dikdörtgen plân teşkil eden cami’in üzerini ahşap tavanlı kiremitli bir çatı örtmektedir. Üst örtüyü iç mekânda iki sıra halinde konmuş ahşap direkler taşımaktadır. Direklerin üzerindeki katın ağaç kirişler bütün tavanı mihraba dikey üç nefe ayırır. Cami’in biri Kuzeyde, ikisi Doğu ve Batı kenarlarda olan üç kapısı bulunmaktadir ki bunlardan Doğu kenardaki kapının kanatları ahşap oymacılığı bakımından oldukça güzeldir. Cami’in ‘bütün tavanı, Merzifondaki diğer ahşap tavanlı camilerde olduğu gibi aşı boyaları ile nakışlı iken yapılan tamirlerde tavan değiştirildiğinden sadece eski kirişler üzerinde pek az nakış kalmıştır.

Tekirdağ Amasya otobüs bileti fiyatları

Kuzey cephede cami içini enine kesen geniş mahfil sonradan ilâve edilmiştir. Yarım silindirik mihrap nişi, cami’in esas zemininden 50 cm. daha yukarıda başlamakta ve üst kısmı kademeli mukarnaslarla daralarak sivrilmektedir. Mihrap nişi köşe dolguları geometrik geçmeler arasına konmuş kabartma yıldızlarla süslenmiştir. Mihrabın bütün etrafını biri dar, diğeri geniş iki kitabe bordürü çevirmektedir ki, bunlar Ayet-el – Kürsî’dir. Cami’in Kuzey duvardaki kapısı üzerinde tamir kitabesi bulunmaktadır. Bugünkü son cemaat yeri sonradan ilâve edilmiştir.
Tekirdağ’dan Amasya’ya giden otobüs firmaları bilet fiyatlarını tikobilet.com ile sorgulayınız.

Popüler Tekirdağ Amasya Seferleri
Tekirdağ Amasya Otobüs Firmaları