Tekirdağ Bursa Otobüs Bileti

Tekirdağ Bursa Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları, Ucuz Bilet Fiyatları ve Tekirdağ’dan Bursa’ya Giden Otobüs Firmaları Bir Tık Ötede!

Bursa’da Ekonomik Faaliyetler

Besin endüstrisi : Bu endüstrinin başında alkolsüz içki ve konservecilik gelır. Bugün Bursa’da dört büyük meşrubat fabrikası vardır. Bunlar toplam olarak 301 işçi çalıştırırlar. Sebze tarımı yapılan yörelerde ( Gemlık Orhangazi gibi) turşuculuk da bir tüketim konusudur.
Bursa ve ilçelerindeki (‘Örneğin Yenişehir’de) büyük konserve ve salça fabrikalarının tarımsal üretimin değerlendirilmesi bakımından önemli katkıları vardır. Kentte salçacılık ve konservecilik bakımından yeni yeni atılımlar da görülmektedir.

Dokuma endüstrisi : Dokumacılık bakımından Bursa’nın önemi daha Osmanlı İmparatorluğu döneminde belirmeye başlamıştı. Daha o zamanlar bile ülkenin her yanma gönderilen kumaşlar dokunurdu. Cumhuriyetten sonra da hükümetler Bursa’nın bu önemli üretim alanını ihmal etmediler ve son elli yıldan bu yana da bu alanda büyük bir gelişme olmuştur. Örneğin 1937 de 303 olan dokumacı firma sayısı 1974’te 1582’ye yükselmiş , 2010 dan sonra 3000’i geçmiştir. Tezgâh sayısı ise 111.230’a dokunan kumaş 778.950.745 metreye ulaşmıştır. Bu üretimi sağlayan  Osmanlı Sarayının özellikle ipek kumaş gereksinimini Bursa karşılardı. Ayrıca ordu içinde Bursa’da kumaş dokunurdu.

Fabrikaların başında Sümerbank’ın eski Merinos fabrikası gelir ancak özelleştirilmiştir. Bu fabrika 1937 yılında Atatürk tarafından açılmıştı. Atatürk’ün Bursa’ya son gelişi ele bu nedenle olmuştu. Bilindiği gibi bu ziyaretten kısa bir süre sonra hastalanmış, 1938’de de ölmüştü. Gene Atatürk zamanında açılan Gemlik’teki ipek fabrikası da, özellikle paraşüt yapımında kullanılan bir çeşit ipek kumaş üretmektedir.
Bursa ipekli dokuma alanında ülkemiz üretiminin % 70’ini vermektedir. Ne var ki, bu üretimi yapan makineler artık zamanı geçmiş makineler olduğundan yeterince verimli değillerdir.
1231 dokuma işletmesi ve buralarda çalışan 115.417 dokuma işçisi vardır.

Tekirdağ Bursa otobüs bileti alımlarınızda www.tikobilet.com sitemizi tercih ettiğinizde en ucuz Tekirdağ Bursa otobüs seferleri ayağınıza gelmiş olacak. Böylece hem Tekirdağ’dan Bursa’ya giden otobüs firmaları bilgilerine ulaşabilir hem de bütçeniz için en uygun Tekirdağ Bursa otobüs bileti fiyatları ile en ekonomik şekilde Bursa’ya yolculuk yapabilirsiniz.

Popüler Tekirdağ Bursa Seferleri
Tekirdağ Bursa Otobüs Firmaları