Tunceli Bursa Otobüs Bileti

Tunceli Bursa Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları, Ucuz Bilet Fiyatları ve Tunceli’den Bursa’ya Giden Otobüs Firmaları Bir Tık Ötede!

ŞEHZADE MAHMUT TÜRBESİ: Muradiye Camisinin bahçesindeki sekizinci türbedir, içerisinde mermer dört sanduka bulunmaktadır. Girişte ilk sanduka 2. Bayezıd’ın Bülbül Hatun’dan doğma oğlu ve Saruhan Valisi iken Manisa’da ölen Şehzade Mahmut (1475-1507)’a, sırayla diğer oğulları Şehzade Musa (1490-1512)’ya, Şehzade Orhan (1494-1512)’a ve Şehzade Emir’e ait sandukalar yer almıştır.

Giriş dört mermer sütun üzerine revaklıdır. Kapı kenarı mermerdir. Duvarları taş ve tuğla karışımıdır. İki sıra pencereli, sekiz köşeli ve kubbelidir. Kapı üzerindeki kabartmalı tahta yazıtta Şair Mahmut Câmi’nin yazdığı yazı bulunmaktadır. Mimar Yakup’un eseridir. İç duvarları ortaya kadar siyah ve mavi renkli altıgen çinilerle kaplıdır. Duvardaki süslemeleri badana altından çıkartan Bursa Valisi Ahmed Vefik Paşa (1823-1891)’dır.

ŞEHİTLER ANITI:Tophane’de Osman Gazi türbesi bitişiğin- dedir. Türk Kurtuluş Savaşının sonunda Yunanlılardan Bursa kurtarılırken 11 eylül 1922 tarihinde Hacivad Hanı yakınında şehit düşen 14 şehidimiz adına dikilen anıtlarımızdandır.
Dört köşeli bir anıt olup üzerinde mermi şekli bulunmaktadır. Taş üzerinde eski Türkçe yazı ile «Burada yatan askerlerin şehit düştükleri muharebe öyle muazzam bir zaferle nihayet bulmuştur ki neticesinde Bursa ikinci defa fethedilmiş ve Kadim Osmanlı Hükümeti nihayet bularak Hükümeti Cumhuriyetimiz teessüs etmişti. Bu şehitler bu eserlerin âbidei mefharetidir. Mukaddes ruhlarına fatiha. 9/19 muharrem 1338 – 11 eylül 1922» yazılıdır. Anıtın arkasında bu şehitlere ait mezarlar bulunmaktadır.

Tunceli Bursa otobüs bileti alımlarınızda www.tikobilet.com sitemizi tercih ettiğinizde en ucuz Tunceli Bursa otobüs seferleri ayağınıza gelmiş olacak. Böylece hem Tunceli’den Bursa’ya giden otobüs firmaları bilgilerine ulaşabilir hem de bütçeniz için en uygun Tunceli Bursa otobüs bileti fiyatları ile en ekonomik şekilde Bursa’ya yolculuk yapabilirsiniz.

Popüler Tunceli Bursa Seferleri
Tunceli Bursa Otobüs Firmaları