Van Afyonkarahisar Otobüs Bileti

Van Afyon otobüs bileti fiyatları ve Van Afyon otobüs seferleri ve saatleri için tikobilet.com sitemizde arama yapabilirsiniz.
GEDİK AHMET PAŞA İMARET CAMİİ VE KÜLLİYESİ : BOYALIKÖY HANİKAHI VE İKİ TÜRBE : Afyonkarahisara 25 km. mesafedeki Sincanlı (Sinan Paşa ilçesi ile Afyon arasında ufak bir köy olan Boyalıköyde Türk sanat tarihi bakımından çok değerli bir eser bulunmaktadır. Yanında bulunan iki türbe ile küçük bir külliye teşkil eden bu eser, yakın yıllara kadar, Medrese olarak bilinmekte ve bütün kaynaklara böyle geçmekte idi. Son yapılan araştırmalara göre eser, bir zaviye veya hanikah’tır. Yapılış tarihi kesin olarak bilinmeyen eserin, bazı araştırmacılara göre yapılışı 607 H. (1210) tarihine rastlamakta ise de son araştırmalar bu tarihin biraz erken olduğunu göstermektedir. Mimarı Kureyş Bin Oğuz olduğu ileri sürülen eserin, kesinlikle bu şahıs tarafından yapıldığı ileri sürülemez. Şöyleki : Hanikah’ın giriş kapısının karşısında bulunan kümbette Kureyş Bin İlyas bin Oğuz’un ve kardeşi Hacı Mehmet Bin Oğuz’un gömülü olduğu rivayeti ve gerekçesine dayanılarak, külliyeyi bu şahsa mal etmektedirler. Halbuki, medresenin doğusunda eyvanlı bir türbe daha bulunmaktadır. Yapı malzemesi ve teknik bakımından büyük bina ile daha çok benzerliğe sahiptir. Böylece külliyenin banisinin eyvanlı türbede gömülü olduğu akla daha yatkın gelmektedir. Hanikah muhtemelen XIII. yüzyılın ilk yarısına ait olup, daha çok Afyon ve civarının Selçuklular tarafından fethedildikten sonra yapılmış olabileceği, bu tipin gelişmiş bir örneği olan Ertokıış medresesinin inşa edildiği 1224 tarihleri civarında yapıldığı sanılmaktadır. Büyük Türk Seyyahı Evliya Çelebi’nin belirttiğine göre bina XVII. yüzyılda Bektaşi tekkesi olarak kullanılmakta idi. Şimdiye kad’ar bir, medrese olarak geçen hanikah binası, 22 m. boyunda ve 15 m. eninde dikdörtgen plânlıdır. Binanın duvarlarında ölçüleri muntazam olmayan yontma taşlar kullanılmış kemerler ise tuğladan yapılmıştır.

Van Afyon otobüs bileti fiyatları

Taşların çeşitli ölçülerde oluşu ve devşirme malzomenin çokluğu eski bir Bizans yapısından alınan malzemeden yararlanmak suretiyle yapıldığını ortaya koymaktadır. Muntazam olmayan malzemeye rağmen taşların alıştırılarak işlenmiş olması dikkati çekmektedir. Yakınında bulunan iki türbeye göre daha intizamsız bir işçilik gösteren hanikâh cephelerinden sadece giriş cephesindeki kapının sol yanındaki pencerenin alınlığında mozaik tekniğinde bir süsleme bulunmaktadır. Bu süsler, yapının kaba bir işçilik gösteren duvarları ile adeta tezat teşkiletmektedir.

Van’dan Afyon’a giden otobüs firmaları bilet fiyatlarını tikobilet.com ile sorgulayınız.

Popüler Van Afyonkarahisar Seferleri
Van Afyonkarahisar Otobüs Firmaları