Van Amasya Otobüs Bileti

Van Amasya otobüs bileti fiyatları ve Van Amasya otobüs seferleri ve saatleri için tikobilet.com sitemizde arama yapabilirsiniz.
PİR SÜCAEDDİN İLYAS TÜRBESİ (YUKARI PİRLER) Yukarı Pirler Türbesi adıyla da tanınan türbe, Çilehane’nin Güneyinde Pirler Parkı içindedir. İlk defa 1486 da Gümüşlü Zade Ahmet Bey tarafından yaptırılmış olan türbe, Sultan II Bayezıt tarafından kagir hale getirilmiş, 1689 da Gümüşlü Zade İbrahim Paşa da üçüncü defa türbeyi onartmıştır. Zelzele sonucunda yıkılınca 1895 de Kolağası Hüseyin Beyin gayreti ile halk tarafından yeniden yaptırılmıştır. Bugünkü yapı son onarımdan kalmıştır. Türbede Gümüşlü Zade Pir Sücaaddin İlyas ve damadı Pir Celâleddin Abdurrahman ile Pir Hayreddin gömülüdür. Enine uzunca bir dikdörtgen teşkil eden plânı üç bölüm halindedir. Gayet sade bir görünüşe sahip olan dış duvarlar kirpi saçaklarla nihayetlenmekte, duvarlarda XIX yüzyıl yapı tekniğine uygun yuvarlak kemerli pencereler yer almaktadır. Enine dikdörtgen olan plânı, içeride, kuzey ve güney duvarlardaki payandalara istinadeden iki sivri kemerle üç bölüme ayrılmakta ve her bölümün üzerini pandantifli kubbeler örtmektedir. Batı tarafta kalan bölüm, kıble duvarına açılmış bir mihrap ile mescid halinde kullanılmakta olup diğer iki böiüm ise ahşap muşarabiye ile ayrılmıştır.

Van Amasya otobüs bileti fiyatları

TAŞ HAN: Dere Mahallesinde ve Ekinpazarı mevkiinde bulunan Taş Han 1758 de Amasya mutasarrıfı Ruhtavan Hacı Mehmet Paşa tarafından Mimar Mehmet Kalfa’ya yaptırılmıştır. İki kat halindeki beden duvarları kesme taş ve tuğladan yapılmış, cepheye ayrı bir güzellik verilmiştir. Büyük bir dikdörtgen teşkil eden plânda iç avlu, hanın duvarları ile çevrilmiş bulunmaktadır. Batı cephedeki giriş kapısı beden duvarlarından ileri doğru çıkıntı teşkil etmekte ve portalin her iki tarafında birinci kat olarak tonozlu dükkânlar sıralanmaktadır. Basık yay kemerli giriş kapısının iki tarafını iki küçük niş süslemekte ve kapı üzerinde uzunca bir dikdörtgen içinde yazılmış iki satır halinde inşa kitabesi yer almaktadır. Kapı kemerinin kilit taşını ve kitabenin orta yerini birer rozet süslemektedir.
Van’dan Amasya’ya giden otobüs firmaları bilet fiyatlarını tikobilet.com ile sorgulayınız.

Popüler Van Amasya Seferleri
Van Amasya Otobüs Firmaları