Yalova Amasya Otobüs Bileti

Yalova Amasya otobüs bileti fiyatları ve Yalova Amasya otobüs seferleri ve saatleri için tikobilet.com sitemizde arama yapabilirsiniz.
MERZİFON PİRİ BABA TÜRBESİ Merzifon’un doğusunda, Tekke Mahallesinin şehir dışı kenarında, 15. asrın ikinci yarısında yaşamış, Hacı Bektaşi Veli’nin müritlerinden olduğu sanılan Piri Baha’nın türbesi bulunmaktadır. Amasya Tarihinde 868 H. (1463 M.) de Horasani Piri Baha’nın bir zaviye yaptırarak, vakfiyesini tanzim ettiği kayıtlıdır. Türbe kare planlı, iki katlı ve üzeri kubbeyle örtülüdür. Türbenin önünde iki kare ayaklı ve üzeri beşik tonozlarla örtülü bir revak kısmı bulunmaktadır. Kare ayaklar birbirlerine ve duvarlara kemerlerle bağlanmaktadır. Doğu cephesi kapalı olup, burada yer alan pencere sonradan kapatılmıştır.

Yalova Amasya otobüs bileti fiyatları

Revak kısmına batı cepheden birkaç basamakla çıkılmaktadır. Güney-doğu alınlıkta ise turkuaz renkli İznik çinileri bulunmaktadır. Bugün bu çinilerin bir kısmı dökülmüştür. Türbeye revak kısmından bir kapı ile girilmektedir. Altta kriptası bulunmaktadır. Türbenin üzerini örten kubbe yüksek sekizgen kasnağa oturmaktadır. Kare planlı alt mekandan yüksek sekizgen kasnağa dilimli tromplarla geçilmektedir. Güney cephede altta, doğu ve batı cephelerde üstte birer pencere yer almaktadır. Duvarlarda moloz taşla birlikte yer yer tuğla malzemede kullanılmıştır. Türbe 20. yüzyıl başlarında büyük bir onarım geçirmesine rağmen 1977 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından tekrar onarılmıştır.
Yalova ‘dan Amasya’ya giden otobüs firmaları bilet fiyatlarını tikobilet.com ile sorgulayınız.

Popüler Yalova Amasya Seferleri
Yalova Amasya Otobüs Firmaları