Yalova Antalya Otobüs Bileti

Yalova Antalya otobüs bileti fiyatları hakkında tam bilgi için arama kutusunu kullanınız.

Bali Bey Çeşmesi: Bali Bey Mahallesi’nde bulunan bir Selçuklu çeşmesidir. Yazıtına göre 1228’de yapılmıştır. Yazıtta Gıyaseddin Keyhusrev ve Kılıçarslan adları geçmektedir. Ön yüzünde yıldız motifleri vardır.

Mevlevihane Hamamı: Mevlevi Tekkesi’nin batısında yer alır. Tekkenin hamamı olduğundan tekkenin yapım tarihini de belirler. Kubbeli mekâna geçiş, Türk üçgenleriyle sağlanmıştır.

Sefa Hamamı: Kesik Minare Camii’nin kuzeyindedir. Yazıtı olmayan bu yapı, oldukça küçüktür. Yapının iki kubbeli soğukluk bölümünden halvet (sıcaklık) bölümüne geçilir. Halvet, üç eyvanlı ve iki hücrelidir. Ortada büyük bir kubbe, hücrelerin üzerinde de küçük kubbeler bulunmaktadır. Pazar Hamamı Sur dışındadır. Bali Bey Camii’nin güneydoğusundadır, yapım yazıtı yoktur. Yapı, erkek ve kadın bölümleri olarak ikiye ayrılmıştır. Girişte, kubbeyle örtülü bir kare mekân vardır. Haç biçimindeki banyo bölümü, dört tarafa eyvanlarla açılır. Orta kubbenin altında, mermerden, sekizgen bir göbek taşı bulunmaktadır.

Yalova Antalya Otobüs Bileti Fiyatları

ASPENDOSTAKİ KÖŞK: Alaaddin Keykubad, Aspendos’taki tiyatronun sahnesindeki büyük merdiven kulesini figürlü çinilerle kaplatıp, köşk durumuna getirmiştir. Bu çiniler, bugün Antalya Müzesi’ndedir.

HAMAMLI KASRI: Alanya yakınında, Alara Kalesi’nin tepesinde, Alaaddin Keykubad’ca yaptırılmıştır. Tonozla örtülü iki uzun mekândan oluşmaktadır, kesme taştan yapılmıştır. Üstü, mazgallarla çevrili düz toprak damdır. Burası, tonozlu bir koridorla, moloz taştan yapılmış ve tromplu iki kubbeden oluşan hamam bölümüne bağlanmıştır. Bugün, ancak kubbede izleri kalmış olan fresklerde, gösterişli bir kaftan giymiş genç bir erkeğin belden yukarısı ve ayakta, sağa yarı dönük, başı ve alt bölümü dökülmüş bir başka figür seçilebilmektedir. ‘ Alaaddin Keykubad’ın Alara Kalesindeki bu kasrı, Anadolu Türk sanatında ilk kez figürlü fresklerle süsleme içermesi bakımından ilginçtir.

Yalova’dan Antalya’ya giden otobüs firmalarının otobüs biletleri listesi için sorgulama yapmanız yeterli.

Popüler Yalova Antalya Seferleri
Yalova Antalya Otobüs Firmaları