Zonguldak Amasya Otobüs Bileti

Zonguldak Amasya otobüs bileti fiyatları ve Zonguldak Amasya otobüs seferleri ve saatleri için tikobilet.com sitemizde arama yapabilirsiniz.
HAMAM : Soyunmalık kısmı tamamen yıkılmıştır. Metruk durumda olup, samanlık olarak kullanılmaktadır. Hamamın üst örtüsü dıştan tamamen aşınmış, sadece asıl örtü kalmıştır. Ilıklığa ortadan yuvarlak kemerli bir kapıyla girilir. Yıkık soyunmalıktan ayrıca soldaki bir kapı ile üzeri yıldız kubbeli bir yan mekana daha girilir. Ilıklık üç adet yıldız kubbeyle örtülüdür. Sağda buranın onunda üstü tonozlu bir yan mekan daha mevcuttur. Sıcaklık oval kubbeli bir orta mekanın etrafında yer alan üç eyvan ve iki halvetten meydana gelir. Halvetler girişe göre karşıdaki eyvanın iki yanında yer alır. Üzeri tonozla örtülüdür. Halvetlere köşelerdoki girişlerden girilir. Ana mekanın kubbesine üçgenlerle geçilir. Halvetlerden sağdakinin üstünü nervürlü bir kubbe soldakini normal bir kubbe örter. Sıcaklığın devamında su deposu yer alır. Burası tonozla örtülüdür. Tonoz kemerlerle desteklenmiştir. Hamamın mevcut kısımlarının dış ölçüsü 14.70 x 16.20 m. dir.

Zonguldak Amasya otobüs bileti fiyatları

SEYYİD YAHYA TÜRBESİ Kare planlı, iki katlı olan türbenin üstü kubbe, kriptası tonozla örtülüdür. Dış örtüsü halen çatı ile kaplandığından esas örtüsü için kesin bir şekil söylemek mümkün değildir. Ayrıca iç ve dıştaki sıvalarla inşa malzemesi de bilinmemekle birlikte tuğla ve moloz taş en yaygın malzeme olduğundan yan duvarların moloz taşından yapılmış olması muhtemeldir. Türbenin kapısı doğudadır. İç ölçüleri 3.85×3.80 m. dir. Kubbeye köşelerdeki üçgenlerle geçilir. Üçgenler arasında yan duvarlarda içten dört adet sağır pencere vardır. Batı duvarındaki dikdörtgen bir pencere türbeyi aydınlatır. Burada iki adet ahşap sanduka vardır. Kündekâri tekniğiyle yapılmıştır. Üzerleri sülüs yazılar ve rumi motiflerle süslenmiştir. Kriptasına doğudan girilir. Tonozla örtülüdür. 2.84×3.55 m. ölçülerinde olup ortada sonradan betondan yapılmış esas mezar vardır. Batıdaki bir mazgal pencere ile aydınlanır.

Zonguldak’dan Amasya’ya giden otobüs firmaları bilet fiyatlarını tikobilet.com ile sorgulayınız.

Popüler Zonguldak Amasya Seferleri
Zonguldak Amasya Otobüs Firmaları