Zonguldak Antalya Otobüs Bileti

Zonguldak Antalya otobüs bileti fiyatları hakkında tam bilgi için arama kutusunu kullanınız.

Oyma Kilise: Manastırın çeşitli odaları geçildikten sonra, doğu bölümde zeminden aşağıda oyulmuş bir kilise yer alır. Bu kilise, büyük bir nef ile batı bölümündeki bir şapelden oluşur. Kilisenin bir nartheksi vardır.

Kale Duvarı: III.yy’da çok genişleyen kent bir kale ile çevrilmiştir. Roma Dönemi boyunca bu duvar yeniden yapılmıştır. Duvarda, birçok yazıttı blok ve mimari blok, devşirme malzeme olarak kullanılmıştır.

Zonguldak Antalya Otobüs Bileti Fiyatları

Kent Kapısı: Akropolden yeni, yola inen bölüm üzerinde bir kule görülür. Bu kule Helenistik Dönem’den kalma güzel bir yapıttır. Kule geçildikten sonra kent kapısına gelinir.Büyük Antiochos adına koyulan bir yazıttan, yapıtın İÖ II. yy’dan kalma olduğu anlaşılmaktadır. Irmağın aşağısından gelen taş döşeli bir antik yol, bu kapıda son bulur.

Vespasien Kemeri: Roma üslubundaki bu kemer, kapının arkasındadır. Kemerin saçaklık bölümünde kentin tanrılarının, Apollon, Artemis ve Leto’nun büstleriyle süslü metoplar bulunur. Ksanthoslular bu kemeri 43’de Likya eyaletini İmparator Cladius adına örgütleyen Vespasien’e adamıştır.

Nereidler Mezar Anıtı: İÖ V. yy’da yapılan bu anıt Helenistik üsluptadır. Anıtın zengin süslemeli parçaları bugün British Museumdadır.

Kuzeydoğudaki Nekropoller: Burası IV. yy’da bölgenin en önemli mezarlığı olmuştur. Eski tipte ve Uç bölümden oluşan bir anıt, tüm mezarlığa bakar. Bu mezar anıtının altındaki kayalara mezarlar oyulmuştur. Mezarlardan çoğu panolu yüzleri ve kapak taşlarıyla geleneğe bağlı bir üslupta yapılmıştır. Ayrıca kent surlarının kuzeyindeki bir vadi, mezarlar vadisi olarak tanınmaktadır.

Payava Lahdi: Lahit, sahibinin adıyla ve tiyatronun güneydoğusuyla sur arasındaki alanda stadion kalıntısı yer almaktadır. Doğuda nekropol ile Bizans ve ortaçağ dan kalma kalıntılar vardır.

Zonguldak’dan Antalya’ya giden otobüs firmalarının otobüs biletleri listesi için sorgulama yapmanız yeterli.

Popüler Zonguldak Antalya Seferleri
Zonguldak Antalya Otobüs Firmaları