ŞEHİR
Amasya
KUEULUŞ TARİHİ
2014
ADRES
Kirazlıdere Mahallesi, Amasya Otogarı, 05200 Amasya Merkez/Amasya
MERKEZE UZAKLIK:1,5 km
TELEFON
(0358) 312 12 21
Amasya Otogarı Kalkışlı Otobüs Seferleri
Amasya Otogarı Otobüs Firmaları
Amasya Otogarı Hakkında Bilgi

Amasya Otogarı

Amasya otogarı nerededir?

Amasya otogarı adresi:  Amasya Otogarı Kirazlıdere Mh. D100 otoyolu Mehmet Varinli Caddesi 05200

Karadeniz bölgesinde önemli bir yere sahip olan ildir. Orta Karadeniz Bölümünün sınırları içerisinde yer almaktadır. Konumu itibariyle tarihin her döneminde önemli bir yerleşim yeri olarak anılmayı başarmıştır. Adının da değişmemiş olması bu ili diğer il merkezlerinden farklı yapmaktadır. Neredeyse bin senedir ismi aynı şekilde günümüze değişmeden gelmeyi başarmıştır. İl toprakları üzerinde yapılan araştırmalar Roma imparatorluğu döneminde önemli bir merkez noktası olduğunu da gözler önüne sermiştir. Özellikle bu topraklarda ciddi anlamda sikke ve tarihi eserler bulunmuştur.

Karadeniz bölgesinde yer aldığı için Amasya merkezin dağlık bir yapıya sahip olduğundan bahsetmekte mümkündür. Aynı zamanda doğrudan deniz ile bağlantısı bulunmaması ikliminin daha karasal olmasını da sağladığı için Amasya pek çok anlamda Karadeniz bölgesinin özelliklerini bünyesinde barındırmamaktadır.

Amasya’ya Nasıl Gidilir

Amasya iline ulaşım otobüslerle sağlanmaktadır. Bu konuda oldukça gelişmiş firmalar bulunmasına karşın aynı zamanda farklı il merkezlerinden hareket eden otobüslerin de yardımıyla Amasya iline gitmek mümkündür.

Bu bakımdan diğer il merkezlerinden ayrılır. Bir anlamda Karadeniz üzerinden geçiş yapıldığı için de Karadeniz’de bazı seferleri bulunan illere de Amasya aracılığıyla geçiş yapmak mümkün olmaktadır. Aynı şekilde Sivas il merkezine yakın olması nedeniyle de Sivas’a gitmek isterken Amasya üzerinden geçiş yapıldığı da unutulmaması gereken konular arasında yer alır. Amasya merkezin nüfusu yıllara göre artış göstermesine karşın kır ve köylerde ki nüfusunda giderek azaldığı gözlerden kaçmaz.

Haritada Amasya Otogarı
Son Yapılan Yorumlar
Bu otogar için daha önce yorum girilmedi. Yorum bırakarak başka kullanıcıların otogar hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.
Amasya Otogarı Otogarı İçin Yorum Yap


PUAN

Çok İyi
0.00%
()
İyi
0.00%
()
Orta
0.00%
()
Kötü
0.00%
()
Çok Kötü
0.00%
()