ŞEHİR
Ardahan
KUEULUŞ TARİHİ
1994
ADRES
Karagöl Mahallesi, Kura Cd. No:34, 75000 Merkez/Ardahan, Türkiye
MERKEZE UZAKLIK:600 M
TELEFON
(0478) 211 35 68
Ardahan Otogarı Kalkışlı Otobüs Seferleri
Ardahan Otogarı Otobüs Firmaları
Ardahan Otogarı Hakkında Bilgi

Ardahan Otogarı

Ardahan otogarı nerededir?

Ardahan otogarı adresi:  Kaptan Paşa Mahallesi Cumhuriyet Caddesi – Posta kodu 7500

Kafkaslarda kurulmuş, plakası 75 olan il ve merkez ilçesidir. Doğu Anadolu ile Karadeniz arasında bulunan sınır aynı zamanda şehrin de sınırlarını oluşturmaktadır. Yeni illerimizden bir tanesi olarak sayılabilir. Aynı zamanda 2012 senesinde yapılan nüfus sayımı baz alındığı zaman Türkiye’nin en küçük ili olarak Ardahan’dan bahsetmek yanlış olmayacaktır. İl merkezi Türkiye ilçeleri baz alındığı zaman orta sıralarda yer almaktadır. Bu da önemli bir nokta olarak dikkat çeker. Zaten şehir olma zamanına göz atıldığı zaman 1992 senesi karşımıza çıktığı için zaman içerisinde daha da büyümesi beklenmektedir. Fakat buna karşın hızlı bir şekilde göç vermesi (yada beklenen büyüme rakamlarını karşılamaması işin bir sorunu olarak dikkatleri üzerinde toplamaktadır.)

Ardahan Tarihi

Ardahan tarihini incelediğimiz zaman milattan önce 1000 li yıllara kadar gitmek mümkündür. O dönem sıklıkla karşımıza çıkan Saka ve İskitler Van ve Ardahan başta olmak üzere bu bölgelere sıklıkla yerleşmişlerdir. Detaylı bir kazı ve araştırma yapılmamış olması da dikkati çeken bir başka konu olarak ortaya çıkar.

Sakalardan sonra Büyük İskender bölgeye hakim olmuş daha sonrasında ise Ahıska Türklerinin eline geçmiştir. En son ise Ahıskaların Osmanlı egemenliğine geçmesi ile birlikte Ardahan’ın bulunduğu coğrafya Osmanlı mülkü olmuştur.

Ardahan’a Nasıl Gidilir

Ardahan’a ulaşım Artvin, Kars ve Erzurum illeri ile olan bağlantısı ile mümkün olmaktadır. Şehir merkezi olduğu için çok da ulaşım konusunda sıkıntı yaşanmaz. Buna karşın kış aylarında iklimin müsaade etmediği durumlarında olduğu bilinir.

Haritada Ardahan Otogarı
Son Yapılan Yorumlar
Bu otogar için daha önce yorum girilmedi. Yorum bırakarak başka kullanıcıların otogar hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.
Ardahan Otogarı Otogarı İçin Yorum Yap


PUAN

Çok İyi
0.00%
()
İyi
0.00%
()
Orta
0.00%
()
Kötü
0.00%
()
Çok Kötü
0.00%
()